Stackebostugan
Inomhus hittar vi en samlingssal för ungefär 30 personer, en mysig öppen spis och ett komplett kök. I källaren finns toa och dusch. Sovloftets golv rymmer cirka 25 sovplatser. Givetvis finns utrymningsvägar och ett automatiskt brandlarm.
Omgivningarna
Strax bredvid huvudbyggnaden hittar vi bland annat en lägerbålsplats med grillplats och två timrade vindskydd med en grillplats vardera. Det finns tältplatser som terrasser i sluttningen med plats för ett litet läger om man så vill. Vill man åka skidor utför är det nära till skidliften som tar dig rakt ut i skidbacken.
- två vindskydd
- flera grillstugor
- sovloft för 25 pers
- samlingssal
- mysrum med öppen spis
- kök
- toalett och dusch
- torkrum
- parkeringsplatser
- fotbolls-/ lekplan direkt utanför stugan
Vi hyr ut stugan med omgivningar för Equmenia-föreningar (f.d SMU) för läger, hajker med mera och andra föreningar.
Stugan kan även hyras av privatpersoner.
Vindskydd och grillplatser är tillgängliga för alla och vi utgår från att besökare lämnar området i fint skick. Stugan och området används ofta till grupper som hyrt det för utomhusaktiviteter, då är allmänhetens tillgänglighet begränsad.
Stiftelsen har bildats och drivs av lokala Equmenia-föreningar som har beslutat om en drogpolicy som innebär att alkohol och andra droger inte får konsumeras i stugan eller på området.
Kontakta oss